• JP2Shrine strona główna
 • Nabożeństwa
 • Relikwie św. Jana Pawła II
 • Nabożeństwa


  Relikwie św. Jana Pawła II Relikwie św. Jana Pawła II

  Relikwie św. Jana Pawła II

  Od najwcześniejszych czasów, chrześcijanie czcili relikwie –  szczątki ciała i osobiste przedmioty – wczesnych chrześcijan, którzy zostali umęczeni lub wiedli szczególnie świątobliwe życie. W wielu miejscach ich groby stały się miejscami pielgrzymowania, do których przybywali wierni, aby znaleźć inspirację poprzez ich przykład oraz by prosić o pomoc dla siebie w trudnościach życia i w prowadzeniu świątobliwego życia. Z czasem, zostały pobudowane sanktuaria poświęcone tym świętym ludziom, aby stworzyć odpowiednie miejsce, w którym pielgrzymi mogą czcić świętych, uczestniczyć we Mszy świętej i przyjmować sakramenty.

  Tradycyjnie, pielgrzymi czczą relikwię dotykając lub całując relikwiarz w którym jest przechowywany fragment szczątków ciała lub osobistego przedmiotu.
  Uczczenie jest wyrazem szacunku dla świętości świętego. Pielgrzymi często proszą świętego, aby się za nimi wstawił u Boga i wyprosił duchową pomoc, uzdrowienie lub inne szczególne łaski.

  Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to cześć oddawana relikwiom…” (Katechizm Kościoła Katolickiego 1674)

   

  Pierwszej klasy relikwia krwi

  Pierwszej klasy relikwia krwi

  W Narodowym Sanktuarium świętego Jana Pawła II pielgrzymi mają możliwość uczczenia pierwszej klasy relikwii krwi świętego Jana Pawła II przechowywanej w ampułce umieszczonej w ozdobnym relikwiarzu. Relikwie zostały podarowane Najwyższemu Rycerzowi Carlowi A. Andersonowi przez Jego Eminencję Kardynała Stanisława Dziwisza, wtedy arcybiskupa Krakowa i byłego długoletniego osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II.

  Czcząc relikwie św. Jana Pawła II, pielgrzymi proszą o jego wstawiennictwo, otrzymują łaski duchowe dla rodzin i osób bliskich, oraz odwagę i siłę duchową aby naśladować jego świątobliwe życie i wytrwać w chrześcijańskim świadczeniu Ewangelii. Łaski płynące z modlitwy przed relikwiami św. Jana Pawła II, pozwalają pielgrzymom i ich rodzinom odnowić dążenie do świętości życia i umacniają w nich wiarę, nadzieję i miłość.

  Relikwie w ołtarzu

  Relikwie w kościele Redemptor Hominis odzwierciedlają północno-amerykańskie dziedzictwo Rycerzy Kolumba i ich ponad 100 letnią historię w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i w Meksyku, podczas gdy relikwie w Kaplicy Tajemnic Światła podkreślają polskie korzenie św. Jana Pawła II.

  Relics of St. John Paul II


  Kościół Redemptor Hominis

  Św. Franciszek de Laval
  Św. Jose Maria Robles Hurtado
  Św. Kateri Tekakwitha
  Św. Elizabeth Ann Seton
  Św. John Neumann
  Św. Junipero Serra

  Kaplica Tajemnic Światła

  Święty Maximilian Kolbe
  Święty Albert Chmielowski
  Święta Faustyna Kowalska
  Święta Gianna Beretta Molla

  Nabożeństwa